Cząsteczka 1-MNA – polskie odkrycie nadzieją na lepsze zdrowie i długowieczność

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polscy naukowcy odkryli cząsteczkę 1-MNA, której korzystne działanie ma bardzo szerokie spektrum działania. Jakie są jej właściwości?  

Cząsteczka 1-MNA 

Badacze pracujący w firmie biotechnologicznej PHARMENA SA odkryli substancję obecną w organizmie człowieka, która w zwiększonych ilościach może wspomóc pracę wielu układów i przedłużyć życie. 1-MNA (1- metylonikotynamid) to endogenna cząstęczka czynna pochodzenia witaminowego. 

Jej obecność w ludzkim organizmie zawdzięcza się procesowi metabolizmu witaminy B3. Znaczne ilości substancji znajdują się głównie w wątrobie, jednak jej obecność została także potwierdzona w nerkach, sercu oraz mózgu. Do głównych zalet substancji można zaliczyć pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, w szczególności zapobieganie powstawaniu zakrzepów w tętnicach. Naukowcy przekonują, że oprócz witaminy B3 cząsteczkę można znaleźć w kilku produktach naturalnego pochodzenia, głównie z kuchni japońskiej. Pozytywny wpływ na przedłużanie życia i zwiększenie jego jakości przez 1-MNA zawarte między innymi w zielonej herbacie czy algach Wakame potwierdzałoby dobry stan zdrowia Japończyków, którzy w znacznie większej liczbie dożywają 100 lat niż Europejczycy.  

Jak 1-MNA wpływa na ludzki organizm? 

Liczne badanie wykazały, że cząsteczka może przyczyniać się do zwalczania stanów zapalnych, bardziej skutecznej walki z wirusami i bakteriami w organizmie, odpowiada za wspomaganie bony śluzowej, a tym samym za wzmocnienie układu odpornościowego oraz poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. 

Według statystyk aż 30% wszystkich zgonów jest spowodowane chorobami serca, dlatego włączenie cząsteczki do codziennej diety może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy, zawału serca, nadciśnienia czy miażdżycy. Według badań substancja może także pośrednio wpływać na częstotliwość zachorowalności na niewydolność nerek, cukrzycę, choroby układu pokarmowego oraz dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby. 

Badacze przekonują także, że dzięki pozytywnym właściwościom cząsteczka 1-MNA może przedłużać życie nawet o kilka lat. Sekretem długowieczności mieszkańców Japonii jest zbilansowana dieta, bogata między innymi w produkty zawierające w sobie cenną substancję, dlatego Europejczycy powinni zwrócić większą uwagę na jej spożycie. Najnowsze badania z ubiegłego roku pokazały, że cząsteczka 1-MNA wzmacnia organizm podczas walki z wirusem SARS-CoV-2, dlatego jest stosowana w terapii pomocniczej podczas zakażenia.  

Jak zwiększyć ilość cząsteczki w organizmie? 

Suplementacja witaminy B6, a tym samym zwiększenie poziomu cząsteczki 1-MNA w organizmie, jest w szczególności zalecana osobom po 40 roku życia, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność organizmu do przemiany witaminy. Substancję odżywczą można suplementować w postaci syntetycznych preparatów, ale zdecydowanie lepiej wchłania się w pokarmach. Jej duże ilości znajdują się w rybach, nabiale, drożdżach, pszennych otrębach, pomidorach, chudym mięsie, kaszy gryczanej, suszonych brzoskwiniach, produktach sojowych, migdałach oraz warzywach strączkowych. Kwestia źródeł samej cząsteczki 1-MNA została póki co ograniczona do dwóch produktów. Duże ilości minerału można znaleźć w zielonej herbacie oraz algach Wakame, które mają niski poziom kalorii, zawierają wiele minerałów i cennych dla organizmu składników odżywczych.

Zdjęcie główne: Artem Podrez/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sibo – rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego
Sibo – rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego
Sibo - kiedy flora bakteryjna jelita cienkiego wykracza poza kontrolę. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć ten rozrost, by odzyskać zdrowie jelitowe.
Wpływ narzędzi sensorycznych na rozwój umiejętności żucia i gryzienia u dzieci z autyzmem
Wpływ narzędzi sensorycznych na rozwój umiejętności żucia i gryzienia u dzieci z autyzmem
Artykuł omawia jak narzędzia sensoryczne wspomagają rozwój umiejętności żucia i gryzienia u dzieci z autyzmem, a także powołuje się na badania, które potwierdzają ten wpływ.
Dlaczego warto pływać?
Dlaczego warto pływać?
Pływanie to jedna z najkorzystniejszych form aktywności fizycznej, która ma wiele pozytywnych efektów dla naszego zdrowia i samopoczucia. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci pływanie stało się jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, a także sposobem na aktywne spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. W tym artykule przedstawiono kilka ważnych powodów, dla których warto pływać.
Ostatnie wpisy
Polecamy