Jak uniknąć kontuzji, odmrożeń i wychłodzeń podczas zimowych aktywności na śniegu – porady dla małych i dużych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niska temperatura, mróz i śnieg nie sprzyja treningom na zewnątrz. Można jednak zabezpieczyć się przed niebezpiecznymi efektami zimy i swobodnie spędzać czas na świeżym powietrzu nawet w najbardziej mroźne dni. 

Odmrożenia

Pierwszym z istotnych zagrożeń, które czyhają na aktywnych fizycznie, spędzających czas na dworze zimą, są odmrożenia. Może do nich dojść nie tylko podczas uprawiania sportów zimowych, ale także w czasie spaceru czy zabawy w śniegu. Odmrożenia są efektem długotrwałego wystawienia organizmu na silne działanie niskiej temperatury, śniegu, mrozu i wiatru.

Przed wyjściem na dwór warto dobrze przygotować siebie i dziecko, tak by cała powierzchnia ciała była chroniona przed niekorzystny działaniem zimowej pogody. Dzieci są zdecydowanie bardziej narażone na odmrożenia, ponieważ podczas zabawy w śniegu często nie czują zimna, a wręcz jest im gorąco. Właśnie dlatego dzieci powinny mieć na sobie kilka warstw ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, które odprowadzają wilgoć. Do tego należy nasmarować ich odkrytą skórę tłustym lub oleistym kremem, a także wziąć ze sobą gorący napój do popicia. 

Wychłodzenia

Kolejnym negatywnym elementem zimowej aury jest możliwość wychłodzenia organizmu. Podobnie jak w przypadku odmrożeń bardziej narażone na tę przypadłość są dzieci. Ich układ krążeniowy nie jest jeszcze tak dobrze wykształcony, więc ciepło może szybciej uciekać z ciała, nawet pod kilkoma warstwami ubrań. Z tego samego powodu wychłodzenia są bardziej niebezpieczne dla seniorów i osób cierpiących na zaburzenia krążeniowe.  

Pierwszy stopień hipotermii odznacza się już przy spadku temperatury ciała – do 35 lub nawet 32 stopni Celsjusza. Wychłodzenie organizmu podczas spaceru czy zabawy w śniegu jest raczej mało prawdopodobne i dotyczy osób, które na dworze będą przebywać kilka czy kilkanaście godzin. Zdecydowanie większym zagrożeniem jest wpadnięcie do lodowatej wody. Wychładza ona 20 razy szybciej niż powietrze i może prowadzić do hipotermii trzeciego stopnia, a  nawet śmierci. 

Kontuzje

Ujemne temperatury, opady śniegu i zamrożone jeziora to także czas uprawiania sportów zimowych. Choć są one bardzo atrakcyjne dla wielu osób, to warto pamiętać, że mogą być równie niebezpieczne dla organizmu. Oprócz możliwości wychłodzenia lub odmrożenia niektórych kończyn zagrożeniem są także bolesne kontuzje. Sporty zimowe, szczególnie te wykonywane na poziomie ekstremalnym, wiążą się z dużym ryzykiem groźnego upadku, a tym samym kontuzji.

Stosowanie się do powszechnych zasad bezpieczeństwa, korzystanie z oznaczonych szlaków i torów, a także zdrowy rozsądek powinny zapobiec poważnym złamaniom, zwichnięciem, stłuczeniom, ranom, urazom, naderwaniom czy skręceniom kończyn. Sporty zimowe należy koniecznie wykonywać w specjalnie oznaczonych miejscach. W przypadku osób uczących się oraz dzieci warto skorzystać z pomocy specjalistów i trenerów. Dzięki temu zimowe szaleństwo będzie nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne dla całej rodziny.

Zdj. główne: jasper guy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować się do rehabilitacji po kontuzji?
Jak przygotować się do rehabilitacji po kontuzji?
Rehabilitacja po kontuzji to proces, który może wymagać sporego wysiłku i zaangażowania. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu i planowaniu, można osiągnąć lepsze wyniki i szybszy powrót do zdrowia. W tym artykule przedstawimy kilka kroków, które warto podjąć przed rozpoczęciem rehabilitacji po kontuzji.
Terapia manualna: Skuteczne podejście do leczenia bólu i dysfunkcji
Terapia manualna: Skuteczne podejście do leczenia bólu i dysfunkcji
Terapia manualna: Skuteczne i holistyczne leczenie bólu i dysfunkcji. Odkryj techniki, które przywracają funkcję ciała i poprawiają dobrostan.
Dlaczego regularne badania są tak ważne?
Dlaczego regularne badania są tak ważne?
Dbanie o zdrowie to najważniejsze, co możemy sobie podarować. Marzeniem każdego człowieka jest długie życie w zdrowiu, nie jest to […]
Ostatnie wpisy
Polecamy