Jak uniknąć kontuzji, odmrożeń i wychłodzeń podczas zimowych aktywności na śniegu – porady dla małych i dużych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niska temperatura, mróz i śnieg nie sprzyja treningom na zewnątrz. Można jednak zabezpieczyć się przed niebezpiecznymi efektami zimy i swobodnie spędzać czas na świeżym powietrzu nawet w najbardziej mroźne dni. 

Odmrożenia

Pierwszym z istotnych zagrożeń, które czyhają na aktywnych fizycznie, spędzających czas na dworze zimą, są odmrożenia. Może do nich dojść nie tylko podczas uprawiania sportów zimowych, ale także w czasie spaceru czy zabawy w śniegu. Odmrożenia są efektem długotrwałego wystawienia organizmu na silne działanie niskiej temperatury, śniegu, mrozu i wiatru.

Przed wyjściem na dwór warto dobrze przygotować siebie i dziecko, tak by cała powierzchnia ciała była chroniona przed niekorzystny działaniem zimowej pogody. Dzieci są zdecydowanie bardziej narażone na odmrożenia, ponieważ podczas zabawy w śniegu często nie czują zimna, a wręcz jest im gorąco. Właśnie dlatego dzieci powinny mieć na sobie kilka warstw ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, które odprowadzają wilgoć. Do tego należy nasmarować ich odkrytą skórę tłustym lub oleistym kremem, a także wziąć ze sobą gorący napój do popicia. 

Wychłodzenia

Kolejnym negatywnym elementem zimowej aury jest możliwość wychłodzenia organizmu. Podobnie jak w przypadku odmrożeń bardziej narażone na tę przypadłość są dzieci. Ich układ krążeniowy nie jest jeszcze tak dobrze wykształcony, więc ciepło może szybciej uciekać z ciała, nawet pod kilkoma warstwami ubrań. Z tego samego powodu wychłodzenia są bardziej niebezpieczne dla seniorów i osób cierpiących na zaburzenia krążeniowe.  

Pierwszy stopień hipotermii odznacza się już przy spadku temperatury ciała – do 35 lub nawet 32 stopni Celsjusza. Wychłodzenie organizmu podczas spaceru czy zabawy w śniegu jest raczej mało prawdopodobne i dotyczy osób, które na dworze będą przebywać kilka czy kilkanaście godzin. Zdecydowanie większym zagrożeniem jest wpadnięcie do lodowatej wody. Wychładza ona 20 razy szybciej niż powietrze i może prowadzić do hipotermii trzeciego stopnia, a  nawet śmierci. 

Kontuzje

Ujemne temperatury, opady śniegu i zamrożone jeziora to także czas uprawiania sportów zimowych. Choć są one bardzo atrakcyjne dla wielu osób, to warto pamiętać, że mogą być równie niebezpieczne dla organizmu. Oprócz możliwości wychłodzenia lub odmrożenia niektórych kończyn zagrożeniem są także bolesne kontuzje. Sporty zimowe, szczególnie te wykonywane na poziomie ekstremalnym, wiążą się z dużym ryzykiem groźnego upadku, a tym samym kontuzji.

Stosowanie się do powszechnych zasad bezpieczeństwa, korzystanie z oznaczonych szlaków i torów, a także zdrowy rozsądek powinny zapobiec poważnym złamaniom, zwichnięciem, stłuczeniom, ranom, urazom, naderwaniom czy skręceniom kończyn. Sporty zimowe należy koniecznie wykonywać w specjalnie oznaczonych miejscach. W przypadku osób uczących się oraz dzieci warto skorzystać z pomocy specjalistów i trenerów. Dzięki temu zimowe szaleństwo będzie nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne dla całej rodziny.

Zdj. główne: jasper guy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Profilaktyczne badania, które powinien odbywać każdy mężczyzna
Profilaktyczne badania, które powinien odbywać każdy mężczyzna
Zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednia dieta, ale też regularne badania. Jakie należy wykonywać regularnie i dlaczego? Podpowiadamy poniżej. […]
Jak składniki shotów kolagenowych wpływają na zdrowie i wygląd skóry
Jak składniki shotów kolagenowych wpływają na zdrowie i wygląd skóry
Odkryj potęgę składników shotów kolagenowych i dowiedz się, jak mogą poprawić zdrowie i wygląd Twojej skóry. Zrozum, jak kolagen wspomaga regenerację skóry.
Rehabilitacja po udarze mózgu – jakie specjalistyczne urządzenia i sprzęty są wykorzystywane w rehabilitacji po udarze mózgu i jak przyspieszyć proces powrotu do zdrowia?
Rehabilitacja po udarze mózgu – jakie specjalistyczne urządzenia i sprzęty są wykorzystywane w rehabilitacji po udarze mózgu i jak przyspieszyć proces powrotu do zdrowia?
Udar mózgu jest jednym z najczęstszych powodów niepełnosprawności u dorosłych. W wyniku udaru, cierpią różne funkcje, takie jak chód, mowa, koordynacja ruchowa oraz pamięć. W związku z tym, rehabilitacja po udarze mózgu jest bardzo ważnym procesem, który pomaga pacjentom odzyskać ich zdolność do samodzielnego życia. W tym artykule omówimy specjalistyczne urządzenia i sprzęty wykorzystywane w rehabilitacji po udarze mózgu oraz sposoby przyspieszenia procesu powrotu do zdrowia.
Ostatnie wpisy
Polecamy