Profilaktyczne badania, które powinien odbywać każdy mężczyzna

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednia dieta, ale też regularne badania. Jakie należy wykonywać regularnie i dlaczego? Podpowiadamy poniżej.

Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteś, powinieneś przynajmniej raz w roku wykonać profilaktyczne badania. Nawet jeżeli czujesz się zdrowo, może okazać się, że w Twoim organizmie dzieje się coś złego, co jeszcze nie dało o sobie fizycznie znać. Dlatego by móc jak najszybciej podjąć działania mające na celu poprawę Twojego stanu zdrowia, jak i cieszyć się długo życiem, regularnie odwiedzaj lekarzy. Warto to robić, szczególnie że wiele badań jest refundowanych.

Sprawdzenie krwi i moczu

Morfologia to podstawowe oraz ważne badanie ogólnego stanu zdrowia, które może wskazać liczne dolegliwości, których na co dzień nie odczuwasz. Raz w roku sprawdź poziom cukru, żelaza, poziomu cholesterolu oraz badanie krzepliwości krwi. Jeżeli codziennie towarzyszy Ci silny stres, sprawdź hormony tarczycy (badanie poziomu TSH). Ważne jest też wykonanie odczynu Biernackiego.

Należy też sprawdzić, jaka jest ilość białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi. Ich nadwyżki lub niedobory mogą świadczyć o wielu poważnych chorobach.

Jeżeli zaś chodzi o badanie moczu, w tym przypadku trzeba sprawdzić, czy znajduje się w nim białko oraz bakterie. Lekarz zbada go pod kątem ewentualnej cukrzycy lub kamicy nerek.

Badania serca

Są one ważne nie tylko wśród mężczyzn po 40. czy 50. roku życia. Nawet młodzi panowie powinni co jakiś czas wykonać EKG i echo serca, a także próbę wytrzymałościową. Pozwoli to na wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości w działaniu oraz budowie serca. Regularne badania pozwolą uniknąć np. wylewów, zachorowania na miażdżycę, czy niewydolność serca oraz zapalenie mięśnia sercowego. Wizyta u kardiologa może też pomóc w szybkiej diagnozie nadciśnienia tętniczego.

Markery nowotworowe

Jeżeli w Twojej rodzinie zdarzają lub zdarzały się przypadki zachorowań na różne choroby nowotworowe, tym bardziej powinieneś sprawdzić, czy nie jesteś w grupie ryzyka. Najczęściej wykonywane są poprzez badanie krwi, rzadziej moczu. Dla mężczyzn najważniejszy jest marker PSA, czyli raka prostaty oraz CA 72-4, który wskazuje na nowotwór m.in. żołądka i przełyku.

Urolog

Coraz częściej mówi się o profilaktyce w badaniu chorób układu moczowo-płciowego. Badanie może pomóc w określeniu i wykryciu problemów z nerkami, prostatą czy diagnozą stanów zapalnych.  Warto też udać się do urologa, by sprawdzić, czy nie grożą Ci zaburzenia erekcji. Jeżeli lekarz zauważy nieprawidłowości, może zlecić Ci zażywanie takich środków jak kamagra czy viagra, które mogą polepszyć seksualną sferę Twojego życia. Badania, jakie należy wykonać to usg nerek, badania moczu, badanie prostaty metodą per rectum.

Kolonoskopia

Z powodu siedzącego trybu życia oraz złej diety, coraz częściej lekarze alarmują o chorobach jelit, które są tym spowodowane. Kolonoskopia pozwoli na ocenę tego, czy nie masz polipów oraz innych zmian, które mogą wpływać na prawidłowe trawienie i wydalanie pokarmów.

Przegląd jamy ustnej

Raz na pół roku udaj się do stomatologa na dokładne badanie Twojego uzębienia. Warto wykonać RTG lub tomografię szczęki i żuchwy, co pozwoli na wczesne wykrycie stanów zapalnych, które nie mają objawów bólowych.

Szczegółowe badania całego ciała dają Ci szansę na długie cieszenie się zdrowiem i dobrą kondycją. Nawet jeżeli podczas ich wykonywania okaże się, że masz jakąś chorobę, zyskujesz możliwość podjęcia szybkiego i skutecznego leczenia, jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony!

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak laseroterapia pomaga w poprawie kondycji skóry: nowoczesne metody i ich efekty
Jak laseroterapia pomaga w poprawie kondycji skóry: nowoczesne metody i ich efekty
Odkryj, jak nowoczesne techniki laserowe odmładzają i poprawiają kondycję skóry. Dowiedz się więcej o procesach i efektach, które przynosi laseroterapia.
Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?
Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?
Kiedy mamy problemy emocjonalne, trudno jest radzić sobie samemu. Dlatego wiele osób decyduje się na terapię, której celem jest poprawa stanu psychicznego oraz zwiększenie jakości życia. Jednakże, znalezienie dobrego psychoterapeuty może być wyzwaniem. Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?
Sibo – rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego
Sibo – rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego
Sibo - kiedy flora bakteryjna jelita cienkiego wykracza poza kontrolę. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć ten rozrost, by odzyskać zdrowie jelitowe.
Ostatnie wpisy
Polecamy